0

No products

0,00 Kč Total

Check out

Product successfully added to your shopping cart
Validity
Quantity
Total
Continue shopping Proceed to checkout  

Results of the vote on the evaluators of grants in the area of culture for the years 2021-2022

Back to the category overview
Previous category Next category

Literature category

As for the literature category, the evaluation committee will evaluate grant applications for support of literary shows, festivals, literary readings, publishing of publications about Brno, applicants’ activities in the area, publishing of both periodical and non-periodical publications, internet projects dedicated to literature, etc.

Candidates:

photo of candidate

Mgr. Jan Němec

Je spisovatel, novinář a scenárista. Studoval sociologii, religionistiku a divadelní dramaturgii. S ... (more) Je spisovatel, novinář a scenárista. Studoval sociologii, religionistiku a divadelní dramaturgii. Spolupracoval s časopisem Respekt, Českou televizí, Českým rozhlasem nebo Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary. Je spoluzakladatelem a byl prvním předsedou Asociace spisovatelů. V současnosti je editorem literárního měsíčníku Host a přednáší na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Vydal sbírku poezie První život (2007), knihu povídek Hra pro čtyři ruce (2009) a román Dějiny světla (2013). Za ten obdržel Cenu Evropské unie za literaturu, byl přeložen do dvanácti jazyků včetně angličtiny, španělštiny či němčiny a společnost Negativ připravuje filmovou adaptaci. V září roku 2019 mu vyšla nová kniha Možnosti milostného románu, aktuálně nominovaná na cenu Magnesia Litera.
photo of candidate

Šimon Ryšavý

Vydal přes tři sta publikací se zaměřením na město Brno a Jihomoravský region. Soustředí se na vydá ... (more) Vydal přes tři sta publikací se zaměřením na město Brno a Jihomoravský region. Soustředí se na vydávání básnických prvotin a spolupracuje s mnoha odbojovými organizacemi. Sám je členem Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu. Je rovněž členem Obce spisovatelů ČR. Vydal třicet knih se zaměřením na československé legionáře, protifašistický odboj a knihy o koncentračních táborech na našem území. V roce 2016 v Dělnické domě v Brně-Židenicích zahájil sérii přednášek Legendy a tajemství brněnského podzemí s odborníkem na podzemí Alešem Svobodou. V letech 2000-2014 byl osobností roku Brno TOP100 kdo hýbe Brnem. V roce 2015 a 2016 získal dvě ocenění v TOP100 - jako osobnost roku a také jako knihkupectví Ryšavý. Je nositelem Ceny Jihomoravského kraje za rok 2005 a v roce 2018 byl nominován na cenu Mosty a na cenu Jiřího Ortena. Je spoluzakladatelem a tajemníkem občanského sdružení Odkaz legionářů a odboje v naší vlasti a spolupořadatelem mezinárodní soutěže Co víš o československých legionářích.
photo of candidate

PhDr. Zuzana Voráčová

V brněnské kultuře se pohybuje od roku 1981, kdy začala studovat na Filozofické fakultě Masarykovy ... (more) V brněnské kultuře se pohybuje od roku 1981, kdy začala studovat na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Literaturou se zabývá celý profesní život, nejprve jako učitelka češtiny a literatury na různých typech škol, posléze jako redaktorka a šéfredaktorka brněnských nakladatelství. Externě pracovala jako korektorka MFD, spolupracovala s Českou televizí jako autorka scénářů k reportážím z oblasti divadla či obecně kultury. Působila také jako PR manažerka festivalu Divadelní svět Brno. V současnosti vykonává redakční práce pro nakladatelství (knihy, časopisy, magazín NDB Diva) a galerie (katalogy k výstavám).
photo of candidate

Mgr. Ing. Romana Macháčková

V letech 2008-2013 působila jako kurátorka a literární historička v Památníku písemnictví na Moravě ... (more) V letech 2008-2013 působila jako kurátorka a literární historička v Památníku písemnictví na Moravě (pobočka Muzea Brněnska, p. o.), kde připravovala množství výstav a kulturních programů věnovaných literatuře a literátům, především moravským. Od roku 2013 působí v Moravské zemské knihovně v Brně na různých pozicích. Odborně se věnuje především výzkumu a popularizaci moravské literatury a knižní kultury 19.-20. století. Výsledky svého bádání publikuje v publikacích vydávaných Moravskou zemskou knihovnou i v dalších periodicích. Od dubna 2015 do března 2018 byla koordinátorkou, dramaturgyní, moderátorkou a autorkou většiny výstav cyklu MZK Oči Brna, k některým z výstav připravila i odborné přednášky a kritické katalogy. Od roku 2018 je v porotě literární soutěže Skrytá paměť Moravy, byla také členkou poroty literární soutěže Ceny Bohumila Polana za rok 2016.