Product successfully added to your shopping cart
Validity
Quantity
Total
Continue shopping Proceed to checkout 

Access to the encryption game

The game is primarily intended for adults, for teams of 2-5 players, but you can also involve children from 10 years of age. The game starts in the Technology Park. You will need a game booklet, a fully charged smartphone with internet connection and writing utensils. By purchasing the game, you are contributing to the Public Greenery of the city of Brno. The content of the game is currently only in the Czech language.

The story of the game

(Czech version:) Veronika, Bára a Martin jsou kamarádi a dneska odpoledne se vydávají na šifrovací hru, kterou jim doporučila Bářina teta. Hra je prý o tom, jak se Brno přizpůsobuje klimatické změně a tohle téma je všechny tři dost zajímá. Už jen proto, že v Brně žijí. Pojďte se i vy spolu s nimi projít od Technologického parku do Medlánek a při tom se zábavnou a hravou cestou dozvědět spoustu zajímavých věcí. Věděli jste třeba, že si můžete adoptovat strom? Nebo že existuje mapa tmy v Brně? Můžeme slíbit, že nuda to rozhodně nebude!

All profit from the purchase of the game will go to support tree care, which is carried out by the Public Greenery of the City of Brno.


Product: Access to the cipher game


Access to the cipher game

333 CZK