Produkt byl úspěšně přidán do nákupního košíku
Platnost
Počet
Celkem
Pokračovat v nákupu Přejít k placení  

Tipy k práci s e-shopem Brno iD

Zde naleznete popis funkcionalit a rady pro různé situace a případy ohledně služeb a funkcí e-shopu. Stačí rozkliknout bod, který vás zajímá a objeví se popis často doplněný o názorné vizualizace.

 • K nákupu šalinkarty potřebujete mít zákaznický účet v eshopu a v sekci "Můj účet" vyplněné osobní údaje (jméno + příjmení + datum narození + trvalé bydliště) a nahranou fotografii. Poté budete mít přístup k nákupu nepřenosných jízdenek.

  Abyste si mohli koupit studentskou šalinkartu, potřebuje mít k vašemu účtu přiřazenou slevovou kategorii student. Pokud máte již ověřený full účet a jste student MU / VUT / Mendelu, pak si tuto kategorii můžete zařídit snadno online podle postupu popsaného o něco níže. Pokud nemáte full účet anebo jste z jiné školy neumožňující online ověření a chcete šalinkartu ihned, tak máte možnost přiřadit si na 5 dní slevovou kategorii (toto přiřazení lze udělat v každém účtu pouze jedenkrát). Při nákupu jízdenky využijete tlačítko "vyřešit" a vyberete kategorii "student" jako na následujících obrázcích.

  přiřazení kategorie přiřazení kategorie 2

  Po přiřazení slevové kategorie si budete moci vybrat a koupit požadovanou studentskou šalinkartu. Následně je ale potřeba se do 5 kalendářních dnů dostavit na ověření osobních údajů. Po tomto ověření získáte full účet. Ověření provádí všechny pobočky DPMB a je potřeba mít sebou nosič (bezkontaktní karta Visa nebo Mastercard zaregistrovaná v profilu) a občanský průkaz. Pokud jste z MU / VUT / Mendelu pak nemusíte řešit nic dalšího. Pouze si necháte ověřit osobní údaje a následně si status studenta vyřešíte online podle následujících obrázků. V případě, že nestudujete na Výše uvedených VŠ, je potřeba při ověření os. údajů na pobočce předložit i platný ISIC s přelepkou na rok 2019 a nechat si zadat slevovou kategorii student ověřujícím pracovníkem!

  Online ověření (pro MU / VUT / Mendelu)

  Pokud máte ověřený účet a je vám mezi 18 až 26 roky, pak uvidíte v sekci "Můj účet" tlačítko "Ověř status studenta".

  ověř status studenta

  Po použití tlačítka budete přesměrováni na stránku, kde si vyberete vaši školu kliknutím na její logo. Studenti VUT a Mendelu poté jen doplní své studentské id ( číslo studenta) a použijete tlačítko "Podat žádost". U Masarykovy univerzity je zapotřebí nejdříve přejít odkazem do IS MUNI k udělení potřebného souhlasu s předáváním osobních údajů a poté se vrátit do eshopu a zadat UČO a odeslat.

  status studenta mu status studenta vut status studenta mendelu

  Poté systém (většinou do cca 10 sekund) automaticky vyhodnotí Váš požadavek, úspěšné spárování uvidíte i v záložce můj účet. Jednou provedené úspěšné online ověření se už samo pravidelně obnovuje a nemusíte nic řešit.

  status studenta online status studenta online

  Až by se prodloužení nepovedlo, tak dostanete 7 dní před datem vypršení statutu studenta upozornění emailem. Pokud jste přestali být studentem, stačí počkat na vypršení. Dorazí vám email o zablokování jízdenky a v sekci "Moje jízdenky" budete mít možnost jízdenku odblokovat "jakoby" na základní tarif. Odblokování způsobí, že se vám zkrátí zbývající platnost jízdenky o polovinu, ale budete ji moci takto bez problémů dojezdit.

  deblokace jízdenky deblokace jízdenky
 • Po přihlášení do Vašeho účtu zvolíte sekci „Moje nosiče“. V této sekci si můžete přidat Vaši platnou bezkontaktní kartu Visa nebo Mastercard. Tato karta Vám bude sloužit jako nosič jízdenky.

  přidání nosiče

  Klikněte na tlačítko „přidat nový nosič“.

  přidání nosiče

  Budete přesměrování na zabezpečené stránky, kde v okně „Registrace karty“ zadáte číslo karty a její platnost. Po úspěšném zadaní klikněte na tlačítko zaregistrovat.

  přidání nosiče 2

  Vaše karta se zobrazí v přehledu nosičů

  registrace nosiče

  Poznámky k nosičům

  Bezkontaktní nálepka

  Pro registraci můžete využít místo běžné platební karty i bezkontaktní nálepu. Na nálepce však není uvedeno číslo této karty. Je potřeba se podívat na plastový štítek, se kterým jste tuto nálepku dostali, čí kontaktovat svoji banku o pomoc.

  NFC

  Jako nosič jízdenky může sloužit i NFC čip v mobilu, ve kterém máte přidanou svoji bankovní kartu. NFC čip ale vysílá reálně vůči čtečce jiné údaje než vaše bankovní karta (neznáte opravdové číslo vaší NFC karty), proto nestačí pouhá registrace karty. Pro správné spárování s vaším účtem je potřeba navštívit Kontaktní centrum EOC ve 2. patře na Novobranské 18 a nechat si NFC kartu přidat přes certifikovanou bankovní čtečku.

  Anonymní karta

  V případě, že nemáte nebo nechcete používat svoji bankovní bezkontaktní kartu, můžete si zakoupit tzv. anonymní kartu, která je dostupná na všech pobočkách DPMB za 99 Kč.

  Pojmenování nosičů

  Pomocí modrého tlačítka můžete pojmenovat Váš nosič pro lepší orientaci.

  pojmenování nosiče

  Mazání nosičů

  Pomocí červené ikony s košem můžete smazat Váš nosič, který už nepoužíváte (pomůže to zabránit budoucímu mylnému přiřazení produktů na takový nosič).

  smazání nosiče
 • Všichni, co v Brně platí za odpad (občané i majitelé zdejších nemovitostí) mají možnost požádat si o příspěvek na elektronickou roční základní nepřenosnou šalinkartu pro zóny 100+101. Příspěvek je výši 1 425 korun.

  O příspěvek může požádat každý, kdo je poplatníkem místního poplatku za komunální odpad v Brně, není od jeho placení plně osvobozen a nemá k datu podání žádosti ani k datu rozhodnutí o přidělení příspěvku dluh na poplatku za komunální odpad.

  Nový zákazník

  Zákazník se nejprve zaregistruje za pomoci emailové adresy a volbě hesla na tomto e-shopu. Následně v sekci "Můj účet" vyplní své osobní údaje a nahraje fotografii. Poté si zvolí nosič jízdenky (libovolnou bezkontaktní platební kartu Visa nebo Mastercard, nebo tzv. anonymní kartu, kterou zakoupíte na pobočkách DPMB za 99 Kč). Následně vybere požadovaný typ jízdenky, zvolí způsob platby a zaplatí za ni. Po ověření osobních údajů (získání statusu "full" účtu) lze požádat níže popsaným postupem o poskytnutí příspěvku od města Brna. Ověření osobních údajů provádí všechny pobočky DPMB a je potřeba předložit zaregistrovaný nosič a občanský průkaz.

  Stávající zákazník

  Zákazníci, kteří už mají ověřený (full) účet nebo si jej nechají ověřit, si pouze zakoupí základní nepřenosnou roční předplatní jízdenku pro zóny 100 a 101 a ihned po úspěšném zaplacení mohou požádat o dotaci.

  Kde najdu „tlačítko“ na dotaci?

  Po přihlášení/nákupu zvolíme sekci MHD -> Moje jízdenky, kde u právě zakoupené jízdenky uvidíme zelené dotační tlačítko.

  tlačítko dotace tlačítko dotace 2

  Pozor! Požádat o dotaci je nutné nejpozději do 60 dní od nákupu!!!

  V zobrazeném formuláři vyplníte číslo účtu, kam Vám bude poslána dotace ve výši 1425 Kč od MMB. Dále můžete doplnit případnou korespondenční adresu (pokud se neshoduje s adresou trvalého pobytu), odsouhlasíte 5 prohlášení a následně kliknete na tlačítko „zobrazit návrh smlouvy“.

  formulář dotace

  Po přečtení smlouvy kliknete na tlačítko „podepsat a odeslat“, stačí pouze kliknout a žádost se podepíše a odešle.

  smlouva dotace

  Po odeslání a úspěšném zpracování Vám přijde na e-mail zaregistrovaný v e-shopu www.brnoid.cz zpráva od MMB s číslem žádosti o dotaci. V jaké fázi se nachází Vaše žádost, si můžete prohlédnout i na e-shopu. Nyní máte úspěšně podanou žádost.

  smlouva dotace
 • Ve Vašem zákaznickém účtu můžete z pohodlí domova vrátit vaši nepřenosnou jízdenku, kterou již nechcete používat. Stačí po přihlášení v sekci MHD zvolit vlevo odkaz "Moje jízdenky" a v kolonce „platnost do“ kliknout na červenou šipku, která Vás přesměruje na formulář k vrácení.

  tlačítko vrácení

  V tomto formuláři zadáte datum, ke kterému chcete jízdenku vrátit a číslo účtu pro vrácení. Uvidíte zde i předběžnou částku na vrácení.

  formulář vracení

  Nezapomeňte tuto akci potvrdit vaším heslem k účtu do Brno ID !