Jak si poradit s virtualizovanou bankovní kartou a mít ji jako nosič
V čem je problém?
Problém s virtuálními bankovními kartami (ať už jde o Google Pay, Apple Pay nebo jinou obdobnou aplikaci, chytré hodinky s platební funkcí či cokoliv jiného k placení) je většinou v tom, že neznáte skutečné číslo této karty a datum její platnosti. Pokud například svou fyzickou kartu přidáte do Google Pay, tak se vám pokaždé pro virtualizovanou kartu vygeneruje jiné číslo karty a i jiné datum platnosti (i když vám to aplikace nijak neřekne a většinou zobrazuje navenek čísla původní fyzické karty). Číslo virtuální karty se navíc většinou mění po jakékoliv reinstalaci, někdy i po výrazné aktualizaci dané aplikace či zařízení. Abyste mohli takovou kartu přidat z domova (přes zabezpečenou tokenizační bránu, do které vás pro přidání pošle eshop Brno iD či IDS JMK) a používat jako nosič například pro šalinkartu, tak potřebujete znát její skutečné hodnoty. Buď můžete navštívit některé z prodejních a ověřovacích míst DPMB či KORDIS JMK a nechat si ji přidat pípnutím přes fyzickou tokenizační čtečku. Anebo můžete využít níže popsanou aplikaci ke zjištění obou potřebných hodnot.
Co aplikace potřebuje, umí a jak funguje?
K načtení vaší virtuální bankovní karty budete potřebovat nějaké zařízení (telefon) s Androidem a NFC čtečkou. Aplikace po nainstalování a zapnutí umí načíst a zobrazit číslo karty a datum platnosti. Aplikace potřebuje pouze přístup k NFC čtení a nic dalšího, funguje zcela offline. Žádné údaje si aplikace neukládá a ani nikam nepředává.
Kde aplikaci najdu?
Aplikaci si lze stáhnout ze serveru Brno iD ZDE (má 2,5 MB)
Jak se aplikace používá?
Zapnete aplikaci. Pokud zařízení nemá vůbec NFC čtečku, aplikace to ohlásí. Pokud máte vypnuté NFC, tak to aplikace ohlásí a nabídne odkaz do nastavení, abyste jej zapnuli. Pokud vám NFC funguje, musíte vaši virtualizovanou bankovní kartu v aktivní podobě (například zapnuté Google Pay) přiblížit ke čtečce na vašem telefonu. NFC čtečky na telefonech mají oproti bankovním čtečkám často dosti slabý výkon, takže musíte s načítaným zařízením poměrně přesně trefit místo, kde je NFC čtečka umístěná (často cca ve středu zadní plochy telefonu). Pokud se vám načtení zadaří, uvidíte zobrazené potřebné údaje. Ty pak můžete využít buď k přidání nového nosiče přes eshop Brno iD či IDS JMK v sekci "Moje nosiče". Anebo, pokud jste vaši kartu použili v rámci sytému "Pípni a jeď" k nákupu elektronických jízdenek ve vozidlech (a takováto karta nebyla do té doby přiřazena k žádnému účtu), pak se pro ni založil tzv. pomocný účet a za pomoci obou hodnot se můžete do něj přihlásit dole na stránce "Přihlásit se".
Jak aplikace vypadá?
Na prvním obrázku vidíte aplikaci po spuštění. Na druhém pak po načtení karty.
(Aplikace byla stažena 68809x)