0

Žádné produkty

0,00 Kč Celkem

K placení

Produkt byl úspěšně přidán do nákupního košíku
Platnost
Počet
Celkem
Pokračovat v nákupu Přejít k placení  

Chcete Josefa II. na Dominikánském náměstí?

Výsledky hlasování o soše Josefa II.

Socha panovníka Josefa II. by se mohla po sto letech vrátit zpátky do centra Brna. A to rovnou před radnici na opravené Dominikánské náměstí. Názory se ale různí. Přestěhovat Josefa, nebo pořídit jiné dílo? Myšlenku umístit sousoší Josefa II. na náměstí iniciovala městská část Brno Střed. O postavení dočasné makety a realizaci ankety rozhodlo vedení města Brna.

Josef ANO

 


Bronzová socha Josefa dnes stojí v areálu psychiatrické nemocnice v brněnských Černovicích. Původně byla součástí pomníku, jehož podstavec tvořily ještě dvě alegorické sochy Obchod a Tolerance. Někteří volají po tom, spojit sousoší opět dohromady a vrátit pomník z konce 19. století zpět do centra města.

Celý monument měří zhruba devět metrů. Pomník by na Dominikánském náměstí vytvořil výrazný vertikální prvek, který tam chybí. Město může sochu bez větších komplikací získat, protože ji vlastní stát. Postavit by nově muselo podstavec podle původního vzoru.

Josef II. je považován za jednoho z nejdůležitějších panovníků evropského osvícenství. V českých zemích a mezi Brňany byl oblíbený. Zasloužil se dokonce o to, že bylo Brno uznáno hlavním městem Moravy. Za své vlády vydal přes šest tisíc reforem. Mimo jiné zrušil nevolnictví a cenzuru, zavedl náboženské svobody, zřídil katastr pozemků nebo zrušil trest smrti.

Fotomontáž umístění sochy ve vysokém rozlišení naleznete zde (9 MB)

Celkově hlasů PRO 545
(482 online přes BrnoID a 63 osobně na TICu)

Josef NE

 


Pomník Josefa by měl stát jinde, nemá totiž historický vztah k náměstí. Devět metrů vysoký monument umístěný v mírném svahu bude podle některých příliš dominantní vzhledem k ploše náměstí. Město by proto mohlo vypsat soutěž na novou sochu, která bude mít k místu větší vazbu.

Původně stál pomník před Německým domem na dnešním Moravském náměstí. Po rozpadu Rakouska-Uherska byl českými legionáři stržen a už se ho nepodařilo dát znovu dohromady. Přestože byl u nás Josef II. oblíbený panovník, jeho socha zůstává symbolem habsburské nadvlády a germanizace českého národa.

Navíc by se Josef díval směrem na kostel svatého Michaela, který doplatil na jeho církevní reformy. Po zrušení dominikánského řádu chtěl kostel proměnit na vojenské skladiště, proti se ale postavili Brňané a objekt zachránili. Josefovo stávající místo v areálu psychiatrické nemocnice má také své opodstatnění. Jako jeden z první evropských vladařů zřídil léčebny pro psychicky nemocné.

Celkově hlasů PROTI 625
(532 online přes BrnoID a 93 osobně na TICu)

Celkem bylo odevzdáno 1170 platných hlasů ohledně umístnění sochy Josefa II. na Dominikánském náměstí. S ohledem na výsledky hlasování Zastupitelstvo města Brna dne 4. 9. rozhodlo, že se socha umísťovat nebude.